| | Tanker om Glumsø Bio | Tilbage til forsiden
| | Skrevet af: Kaare Lundsgaard Kronbach-Andersen | Dato: 24.03.2006 | Glumsø Bio og Kulturhus fejrer 75 års fødselsdag i 1998. Huset er malet af den lokale kunstner, Ulrich Røssing. Foto: Jan Kronbach-Andersen
Riffe-grafen eller slaveri.
En helt igennem subjektiv filmberetning. Om det lige er historisk korrekt skal jeg ikke kunne sige, men det er egentligt utroligt, at man kan føle sig så knyttet til et sted. Jeg mener det er jo kun en "bygning", og dog når jeg ser på de oplevelser stedet har givet, så er det på mange måder uundværligt. Nu kan jeg ikke tillade mig, at skrue tiden så langt tilbage, men "dengang" for en 15-20 år siden, der reddede Glumsø Biograf flere gange mig. Der er først og fremmest to ting, som har sat sig sine spor for eftertiden: det er selvfølgelig "filmens magiske verden", hvor jeg som knægt var med min far nede og "vise film", og så er det en koncert, som fik mig til, at sige: OK det kan godt være, at jeg ikke bliver så god, men jeg vil lære at spille Fender Bass! Det var et band (Etufo, med Bjarke Falgren i front), der spillede så huset svingede. Hvilken film der lige kan siges at have været "den" afgørende ved jeg ikke, der har været alt fra diverse Disney tegnefilm til "The Bodyguard", hvor Kevin Costner skyder efter lyden i sneen over "Blå", "Hvid", "Rød" af Kieslovski. Men jeg kan huske det lige så meget var operatørrummet og dette her store apparat, som var sagen.
• Gå til galleri Glumsø Biograf og kulturhus, 3. januar 2026 • Gå til mere om Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus
Jeg hadede Glumsø skole og det meste, der havde med den at gøre, men når man kunne stå oppe i operatørrummet og se på de andre, der skulle ind og se film, så blev man pludselig ikke mødt af nedværdigende blikke, og skolen var langt langt væk. Til Glumsø Bio hørte biografgruppen, der bestod af mange forskellige mennesker. "Poul formand", "Gøglerne" og "sure Henrik". .' Her var også en del jævnaldrende børn. Så var der nogle møder o. lign. hvor alle hjalp til med, at renovere ex. gulvet eller gøre udenomsarealerne ryddelige. (Der har været minigolfbane på grunden og is-hus ovre hos Gøglerne nogle år, som de altid initiativrige og engagerede / opmærksomme Jørgen Kvist & Gudrun Corth fik stablet på benene). Jeg kan huske vi børn skulle se, hvem der "turde" kravle længst ind under gulvet for, at nå enden, hvor man næsten sad fast. Det var meget mørkt, og lidt uhyggeligt. Vi var vel en 7 -10 stykker, og det var også os, der startede den nu traditionelle sodavandsdiskotek. Så stod vi i flere timer og pustede balloner, som blev lagt i et stort net, og hængt under loftet. Stor succes da de blev givet fri! | Læs mere her:
Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus
Galleri Glumsø Biograf og kulturhus
Biografer på biografmuseet.dk
Biografer Oversigt
70mm og Storformat Biografer
Stoleplaner - Galle & Jessen's Oversigt over Københavnske biografer i 1950erne
Biografpremierer 1911 - 2020
Film- og Kinoteknik
Stumfilm, Tonefilm og nye Systemer
7OMM, Storformat, Film- og Lydsystemer
Historien om 70mm og De Store Formater
• CinemaScope | Widescreen • VistaVision | Todd-AO
• "Windjammer" i Cinemiracle • "Dette er Cinerama"! • Vises "i Sensurround"
High-Impact biografdesign | Glumsø Bio og Kulturhus og den fine bar bagerst i salonen. Foto den 3. januar 2026: Thomas Hauerslev
Hvis der skulle være en læser eller to, der har kørt igennem Glumsø etc. Så vil man nok ikke bide meget mærke til byen. Ja lige med undtagelse af Wengbergs møbler, så er der ikke meget at se på, hvis man skulle være af den type, der synes det er noget at se på!? Ja, jeg vil heller ikke sige, at Glumsø er stedet, hvor der ellers sker så meget, men tag så lige ned og mærk stemningen i biffen. Udefra er det ikke så prangende, men af en eller anden grund har rummet en fed atmosfære. Hvilket også mange kunstnere igennem tiden har sagt-
Set ud fra et "lidt nørdet" biograf perspektiv med hensyn til projektionens kvalitet, så er forholdene i dag ikke optimale for film - dog skal det siges, at der indenfor det seneste år er sket en del. Der er for meget refleksion af både lys & lyd fra det scenegulv, der er bygget foran lærredet/scenen. Ligesom sidevæggene har en masse billedrammer, der også reflekterer lyset betragteligt. Kinomaskinen (i øvrigt en sammenbygget Bauer U5R/U4) har som så mange andre mindre provinsbiografer set bedre dage og så videre. Den øverste det ligner en U4, men soklen er fra U5R, og den kan reversere.
Lyden er dog OK med på noderne. Det er godt nok kun Dolby CP45 med SR lyd (altså minus Digital halløj her - mere Vintage), det er dog JBL speakers med 3 stk. Electro-Voice CPS 1 amps, der leverer en udmærket lyd til prisen. De vejer 15 kg stk. og er opgivet til 2 x 230 watt rms 20-20 KHz i 8 ohm. Man kan så indvende, at front højttalerne desværre ikke er placerede bagved lærredet. Med gode grunde, men det er nu lidt "wirdo". I dag er der plads til 50 siddende publikummer plus baren, hvor man også kan se filmen fra (i øvrigt med DK's vel nok eneste biograf-stole-sæder med plads til en full-size pizza på bordet)!? - Ok det er så caféborde. | | Glumsø Bio og Kulturhus og det buede lærred. Foto den 3. januar 2026: Thomas Hauerslev
Jeg må i denne forbindelse hellere lige sige, at selve salen er i samme rum som baren!? Lærredet er i øvrigt ikke et "ægte" et, men en hvidmalet "buet" væg! Kinomaskinen står ej i dead-center, men nogle meter til venstre herfor da "foyen" eller rettere indgangen (meget bette en) har æren af, at være i centrum.
Loftet, lærredet, og bagvæggen er altså alle lidt afrundet, og især til live Jazz etc. (læs. Kontrabas) er det akustisk virkeligt fedt, og var det ikke fordi rummet også skal bruges til andre formål end lige filmvisning (man må jo prøve at overleve), så giver bygningen på trods af sin alder en meget indlevende filmoplevelse!? Der er også mange (af det lidt mere modne publikum), der bare tager derned for, at få en flaske vin, og når så, de er der alligevel kan man jo lige tage en film med!?
Nu håber jeg ikke der er alt for mange der er blevet voldsomt uenige med mine betragtninger. Hvis det skulle være tilfældet kunne vi måske bare få en lille debat i gang - forhåbentligt til alles bedste, og ikke mindst til bevarelsen af et enestående sted nemlig Glumsø Biograf. Jeg kan nok ikke gøre mig til talsmand for alle mindre biografer (nok især udenfor København), men med udviklingen i filmbranchen generelt, så må vi erkende, at det ser mere og mere trist ud for "eksistensgrundlaget for den lille biograf."
Det kan siges meget kort: "Det drejer sig kun om at tjene penge, og I det løb kan den lille provinsbiografer kan ikke være med".
Filmskaberne ville jo gerne have filmene på DVD samtidigt med biograf, som i USA. Hvis dette sker, som det efterhånden kommer tættere og tættere på, så er det vel nok kun de største biografer, der kan tilbyde filmvisning. Det er kun igennem meget engagerede lokalkræfter, og lokalpolitisk vilje, at biograferne kan leve. I lokalbiografen er det jo netop "filmoplevelsen" der er i centrum.
* Personligt mener jeg ikke, at en biograf skal holdes i live, fordi den nu engang har været der siden grønhvidkål. Men fordi de små biografer kan "noget" som alle de andre ikke kan. Det er det vi skal bevare og videregive i en bæredygtig kvalitet. | | Det tekniske 24.03.2006 | | Glumsø Bio og Kulturhus og deres spritnye laserprojektor, der sikrer de fineste billeder. Foto den 3. januar 2026: Thomas Hauerslev
Kinomaskine: Bauer U5R/U4 35mm projektor. Objektiver: ISCO Optics Ultra MC
Lyd: Dolby CP45 Processor, Dolby SR surround. Amps: Electro- Voice CPS-1 , 3 stk. Højttalere: JBL EON1500, JBL 3310, JBL ? Sub.
Lærred: Buet væg. 2,5 x 6m i CMS, 2,5 x 4,35m WS. Nuværende billetpris: Ca. 40,- DKK. Siddepladser: 50 biografstole + ca. 5 cafeborde / stole.
Bar: Custom made by "Bio-gruppen". Loft: buet og malet med himlens stjerner.
Yderligere info: "Glumsø Biograf & Kulturhus" af Jan Kronbach-Andersen.
* Det er jo også oplevelsen man kommer for, at få med i en stor "fed" biograf, men i mange små biografer skal vi være glad for, hvis der kommer 50 mennesker! Det giver intimitet og hygge på en anden måde end i f.eks Imperial med 1102 pladser og alt i teknik!? (Der indiskutabelt er DK's bedste sal). Altså i den lille biograf ved vi godt, der ikke kan tjenes på det, så jeg tror, der bliver "hygget" mere om publikum, og jeg ville ønske, at der var flere, der ville sætte større pris på det end lige, at se en film på premiere dagen. | | | | | | | | • Gå til Biografer på biografmuseet.dk | Biografer Oversigt • Gå til København | Omegn | Nordsjælland | Vest, Midt & Syd • Gå til Bornholm | Møn, Bogø, Lolland & Falster • Gå til Fyn, Langeland, Thurø, Tåsinge & Ærø • Gå til Sydjylland | Midt-Vest | Øst | Nord • Gå til mere om Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus | | | | | | | |  • Gå til Tanker om Glumsø Bio | | Gå: tilbage - op Opdateret lørdag, 03 januar 2026 18:05:06 | | |